Hocalı Soykırımı’nın 31.Yıldönümünde Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) asrın soykırımı olan Hocalı katliamını kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Hocalı Soykırımı’nın 31.Yıldönümü (25 Şubat 1992) münasebetiyle bir açıklama yapan, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADeF) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) Başkanı Sefer Karakoyunlu;  “asrın soykırımı Hocalı’yı unutmadık unutturmayacağız. Dünyanın gözü önünde vahşice işlenen Hocalı Soykırımı’nın hesabı mutlaka sorulmalıdır. O gün orada soyulan Türk’ün derisiydi. Tarihte bazı acılar vardır ki; üstünden yıllarda geçse unutulması mümkün değildir. 1992’de Azerbaycan’ın, Hocalı kasabasında ve civar kentlerinde işlene soykırımın hesabı, maalesef sorulmadı. O gün, bu vahşi cinayeti işleyenler, Soykırımı tüm ayrıntılarına kadar kitaplarında itiraf etmişlerdir. Vahşetin büyüklüğünden övünç duyarak, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde serbest bir şekilde dolaşmaktadırlar” diyen Başkan Karakoyunlu konuşmasına şöyle devam etti.

Barış ve istikrarın yolu Hocalı Karabağ’dan geçer

Bu vahşete seyirci kalan ve 31 yıldır, suçlular hakkında işlem yapmayan Avrupa İnsan Hakları savunucularını ve de bu vahşeti işleyenleri şiddetle kınıyoruz.  Evet; haksız yere işgal edilmiş topraklarımız, 44 günde kahramanlık dolu mücadele sonucu, binlerce şehit vererek geri alındı ama Hocalı halen işgal altındadır. Sayın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in dediği gibi, orada yaşayan Ermeniler, Azerbaycan vatandaşı olacak ama bu konu bir türlü sonuçlanmadı. Bölgede barış ve istikrarın devamı ve yeni savaşların olmaması için, Azerbaycan hükümranlığını kabul etmeyen Ermeniler’in, bu toprakları kayıtsız şartsız derhal terk etmeleri gerekiyor. Barış ve istikrarın yolu Hocalı Karabağ’dan geçer. Hocalı Soykırımının tarihin tozlu raflarına kalındırılmasına izin vermeyeceğiz ve unutmayacağız ” dedi.

Editör: Haber Merkezi